Oprócz atrakcji oferowanych w samym Ośrodku na Kaczorach do dyspozycji mają państwo liczne obiekty zlokalizowane w niewielkiej odległości, oto kilkanaście przykładów:

Zamek i muzeum w Ostródzie
W ostródzkim zamku krzyżackim (z lat 1349-1370, przebudowanym w XVIII w.) można zwiedzić przede wszystkim galerię oraz sale wystawowe muzeum. Z eksponatów warto zobaczyć m.in. obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy, list Napoleona oraz medal - "Napoleon w Ostródzie".

Gotycki kościół św. Dominika Savio (1330-1351)
Kościół pw. św. Dominika Savio (1330-1351) - jeden z najstarszych kościołów w mieście. Na uwagę zasługuje architektura bryły kościoła, w tym szczególnie gotycki portal drzwi wejściowych. Kościół i parafia otoczone są pracą duszpasterską Księży Salezjanów.

 

 

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

Neogotycki, murowany kościół z lat 1856-75. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycka Pieta wyrzeźbiona pod koniec XIV wieku, przeniesiona tu ok. 1914 roku z Gietrzwałdu. Przykościelna wieża, wysoka na 54 metry, została dobudowana na początku XX wieku.

Zespół kościoła ewangelicko-metodystycznego
Neogotycki kościół w parafii pw. Łaski Bożej zbudowano w latach 1907-09. Budynek już z daleka wyróżnia się masywną wieżą zakończoną podwójnym hełmem. Mieszczą się w niej wystawa rzeczy codziennego użytku oraz punkt widokowy. Kościół jest murowany, pseudohalowy z transeptem i płytkim wielobocznym prezbiterium, kryty sklepieniem krzyżowym. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na wsparte, na małych drewnianych filarach empory. Ciekawostkę stanowi ołtarz połączony z amboną.
Do zespołu zabudowań kościelnych należą też: neogotycka, murowaną plebania, z pocz. XX wieku i ogrodzenie cmentarza przykościelnego z filarkami i bramą, prawdopodobnie z 1907 r.

Punkt widokowy na wieży kościelnej
Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na całą Ostródę. W drodze na wieżę trzeba pokonać aż 105 schodów i można podziwiać mechanizm sprawnego do tej pory zegara oraz trzy wielkie dzwony, z których największy ma średnicę 148 cm.

  • Atrakcje


Zabytkowe domy z końca XIX i początku XX w.

Wyciąg do nart wodnych
Wyciąg do nart wodnych, zainstalowany na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie, stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Konstrukcja urządzenia składa się z pali umocowanych w dnie jeziora. Narciarze poruszają się po torze wodnym o długości 800 m).

Żegluga i Kanał Elbląski
Dla większości osób rejs statkiem "białej floty" jest jedynym sposobem na poznanie największej atrakcji turystycznej Ostródy i Mazur Zachodnich, Kanału Elbląskiego (zwanego niekiedy Ostródzko-Elbląskim).  Kanał Elbląski został uznany w roku 2007 za jeden z 7 Cudów Polski w plebiscycie dziennika "Rzeczpospolita".

Gietrzwałd (25 km od Ośrodka)

Jest to niewielka miejscowość przy drodze krajowej nr 16 na trasie OlsztynOstróda. Gietrzwałd zasłynął w roku 1877 kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej.  Obie dziewczynki pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. Od czasu objawienia do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów.

Grunwald (30 km od Ośrodka)

Grunwald – Pole Bitwy – obszar położony w odległości 2 km na południowy wschód od wsi Grunwald, na którym rozgrywała się wielka bitwa polsko – krzyżacka.  Zwycięstwo grunwaldzkie nabrało symbolicznego wymiaru i stało się wartością narodową niezwykle trwale zapisaną w świadomości wielu pokoleń Polaków. W 550. rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego składający się z 3 części: granitowego obelisku, jedenastu 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi, amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową i mapą plastyczną z kolorowych kamieni, pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą. Na polu bitwy znajdują się również: ruiny kaplicy pobitewnej, pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zburzonego przez hitlerowców w 1939,Kamień Jungingena oraz Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy z ZHP w 1959. Każdego roku około 15 lipca obchodzone są Dni Grunwaldu, organizowane przez Gminę GrunwaldZwiązek Harcerstwa Polskiego– "Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich"wojsko i bractwa rycerskie. Oprócz uroczystości patriotycznych przy pomniku, wielką atrakcją jest inscenizacja bitwy grunwaldzkiej w wykonaniu licznych bractw rycerskich z Polski i zagranicy.

Oraz inne okoliczne atrakcje:

  • Cmentarz Polska Górka
  • Zespoły koszar z XIX i XX w.
  • Wieża ciśnień
  • Budynek liceum
  • Fragmenty murów obronnych (XIV w.)
  • Rezerwat przyrody Jezioro Czarne
  • Park Miejski
  • Nabrzeże Jeziora Drwęckiego
  • Fontanna w Pasażu
  • Jezioro Drwęckie
  • Śluza Ostróda
  • Pomnik Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP
  • Dąb pamięci Władysława Plewika
  • Dąb pamięci Lecha Kaczyńskiego
  • Dąb pamięci Antoniego Stankiewicza
  • Dom Harcerza im. Janiny Pelczarskiej
  • Spichrz z przełomu XIX i XX w.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą największej w Polsce wyszukiwarki tras rowerowych:  

https://www.centrumrowerowe.pl/blog/zielona-7-z-warszawy-do-gdanska/